Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Skialp - Praděd a Dlouhé Stráně - leden 2012

Skialp - Praděd a Dlouhé Stráně - leden 2012 - obrázek

Skialp - Praděd a Dlouhé Stráně - leden 2012 - obrázek

Skialpový výlet na Praděd a Dlouhé Stráně

Radostné zjištění, že můžeme lyže nasadit už na parkovišti v Koutech nad Desnou a brodit se panenských prašanem, záhy vystřídá naštvání, vztek, zoufalství a nakonec rezignace.

Po pár metrech se nám začne na pásy lepit sníh. Představa, že potáhneme na každé noze několikakilogramové závaží v podobě sněhových boulí na spodku lyží, je příšerná. Markéta se vyvzteká, místy dokonce zuří. Zdenda jásá, jaká je to nádhera takové zasněžené bílé království. Kochá se okolím a snad si ani nevšimne sněhových bakulí na lyžích.

První zastávku děláme na Petrovce, kde posvačíme a trochu očistíme pásy. Už jsme výš, takže sníh není tak měkký a tolik se nelepí. Ale nesmíme se moc zastavovat. Příjemnou cestou  dojdeme na rozcestí Kamzík, kde se chvíli schováme v přístřešku. Hustě chumelí, prostě je tu jako v pohádce. Švýcárnu jen mineme a plynule pokračujeme  dál na Praděd. Čím jsme výš, tím chumelenice houstne a vítr sílí. Na vrcholu Pradědu v závětří sundáme pásy a začneme sjíždět směrem ke Švýcárně. Protivítr je tak silný, že místo toho, abychom se na lyžích spokojeně vezli, odrážíme se rukama jak blázni a přitom skoro pořád stojíme na místě.

Fotogalerie:

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Jeseniky%2C_skialp_-_Kamzik%2C_Praded%2C_Cervenohorske_sedlo_a_Dlouhe_Strane_-_leden_2012/

Tentokrát Švýcárnu nemineme, ale uděláme tady povinnou zastávku na doplnění tekutin. Pivíčko je po čaji příjemná změna. Posledních šest a půl kilometru už zmákneme v pohodě. Mezi Velkým a Malým Jezerníkem si dokonce užijeme pěkného sjezdu v hlubokém prašanu. Bohužel je úsek krátký. Na sedlo docházíme, když se začíná stmívat.

Druhý den je počasí po ránu navlas stejné. V naší mapě ještě není zakreslený nový lyžařský areál v Koutech nad Desnou, ale Uhlířskou cestu vedoucí na Dlouhé Stráně se nám podaří najít bez bloudění na první pokus. Je to moc hezká cesta, poté, co ji opustíme, jdeme nahoru po sjezdovce. U horní stanice lanovky se znovu vnoříme do lesa, mineme tři větrné elektrárny, Tetřeví chatu a nově budovanou chatu na rozcestí pod horní nádrží. K cíli nám zbývá jen kilometr. Všude kolem nás je bílá tma, chumelí. Stopa prošlápnutá není, řídíme se jen podle vykukujících svodidel. U horní nádrže uděláme rychlou fotku, sundáme pásy a svištíme až dolů do Koutů.

10.01.2012 14:50:51
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one