Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Nízké Taury - Preber 2741 m

Už několik let jsme pošilhávali po skialpinistickém kopci Preber (2741 m) v Nízkých Taurách. Letos to konečně vyšlo.
P4103872_změna velikosti.JPG
Napřed se nám zdálo, že je sněhu málo a když jsme si konečně řekli, že je sněhu tak akorát, dva dny před odjezdem přišla sněhová kalamita v takové výši, že den před odjezdem se stupeň lavinového nebezpečí vyšvihl hned na trojku a večer u něj byla výstraha, že se očekává zvýšení na čtyřku. „Takže zase nic,“ řekli jsme si a zase všechno hezky vybalili. Počasí ale bylo letos na začátku jara jako na houpačce, takže během víkendu se udělalo hezky, lavinovka klesla na dvojku a meteorologové slibovali na další dny jen samé sluníčko. Znovu jsme zabalili věci a opět sledovali vývoj, protože počasí bylo zase natolik krásné a teplé, že jsme se začali obávat, aby nám ty tuny sněhu pro změnu zase neroztáli. Nakonec se sen stal skutečností a my vyrazili směr Nízké Taury.

FOTOGALERIE: http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Nizke_Taury%2C_skialp_Preber_-_duben_2015/

O tom, že kopec patří mezi Rakušáky k velmi oblíbeným, napovídalo už zcela přeplněné parkoviště. Do jedné škvíry jsme se autem nakonec vmáčkli, nazuli skialpové body, zacvakli naše nové lyže Skitrab a vyrazili z výšky 1540 metrů vzhůru. Máme štěstí, protože můžeme jít na lyžích v podstatě hned z parkoviště. Po tři sta výškových metrech nás vinoucí se silnička dovede k Preberhüitte (1860 m). Je ale zavřená. Popojdeme ještě kousek a usadíme se na trávě a posvačíme. Čeká nás nějakých 800 výškových metrů nahoru po široké sněhové pláni. Slunce peče a z ještě nedávného prašanu se stává těžký hluboký sníh. Pozvolný svah se zvedá víc a víc, poslední část jdeme cik cak. Sněhu napadlo minulý týden fakt hodně, takže ani v sedle pod vrcholem nemusíme sundávat lyže a můžeme na nich vyjít až na vrchol.

Výhledy jsou naprosto luxusní. Stovky vrcholů kolem dokola. Paráda. Sjezd dolů až taková paráda zase není. Nahoře je sníh opravdu hodně hluboký a těžký a navíc jaksi roztodivně se zpomalující. Mám chuť najíždět do neporušených partií a zapisovat si tam svoje obloučky. Ale právě tady je sníh zrádnější, než v místech, kde už lyžaři svoje obloučky dělali. Přesto mě to táhne do panenských partií. S palčivou bolestí stehen bojuji. Čím jsme níž, tak je sníh sice více rozbředlý, ale není už tak hluboký. Po pár minutách jsme u opět u Preberhütte, kde se sluníme před chatou na lavičce a doplňujeme vodu. Ani závěrečný úsek po zasněžené silnici není zrovna optimální. Střídají se úseky, které jsou ve stínu a na sluníčku. Zatímco ve stínu se rozjedeme, přechod na sluncem rozehřátý sníh je vždy veselý. Lyže mají tendenci se skoro zastavit, takže o přemety není nouze. I tak to ale bylo parádní a rozhodně tento kopec doporučuji. Samotu tady ale skialpinisti nenajdou. Za to za dobrých sněhových podmínek může být sjezd po široké pláni opravdu lahůdkový.
15.04.2015 18:41:02
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one