Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Králický Sněžník - březen 2010

Králický Sněžník - březen 2010 - obrázek

Králický Sněžník - březen 2010 - obrázek

Dvoudenní přechod polské části hřebene Králického Sněžníku s nocováním ve vichřici a sněhové vánici ve stanu u slůněte pod vrcholem Sněžníku.
13 a 14. března jsme opět sbalili velký batoh, skialpové vybavení a vyrazila do našeho oblíbeného pohoří Králický Sněžník.

Fotogalerie:

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Kralicky_Sneznik_-_Klepac%2C_Puchacz%2C_Maly_Sneznik%2C_Kralicky_Sneznik_-_brezen_2010/

Z Velké Moravy vyrážíme na lyžích už skoro z parkoviště. Podél cesty je sněhu dost, tak je aspoň nemusíme nést na zádech. Nám již známou cestou se dostáváme po široké lesní cestě (Markéta si cestu zkracuje lesem) k hraničnímu přechodu s Polskem. Je mlha a drobně sněží. Zatím jsem schovaní v závětří, takže pohoda. Po malé svačince na přechodu pokračujeme vzhůru k prvnímu vrcholu Trojmezí. Oproti jiným letům zaznamenáváme změnu - na vrcholu je postavena dřevěná rozhledna. Sice dost fouká, mlha je hustá, takže viditelnost skoro nulová. Ale přece nezůstaneme dole. Tak odepínáme lyže a v těžkých botech stoupáme po ledových schodech na vrcholovou plošinku.

Pak pokračujeme prašanem na Malý Sněžník a dál na polskou chatu Schronicko pod Sněžníkem. Aniž bychom se domlouvali, zapadneme dovnitř se trochu ohřát. Dáváme se polévku a pivo a pak již za tmy stoupáme na vrchol Králického Sněžníku. Vítr nabírá na síle, ale ke slůněti dojdeme v pořádku. Kousek za námi jde ještě skupinka bujarých turistů, kteří si vyšlápli na polskou chatu na pivo a teď se vrací na Francisku slavit dál. Jejich pozvání odmítáme a začínáme si budovat stan. V silném větru je stavba docela šichta. Nakonec zalézáme dovnitř a uleháme do teplých spacáků. V noci se nám dobře nespí. Vítr cloumá stanem tak silně, že až máme obavy, zda-li přístřešek vydrží. Navíc máme předsíň plnou sněhu, takže musíme sníh odkazovat ven, abychom se ráno vůbec dostali ze stanu.

V okamžiku, kdy se začíná rozednívat, usuzujeme, že je zbytečné setrvávat a začíná balit. Ve vánici a vichřici opět docela náročná práce.

Pak už konečně nasazujeme batohy a začínáme sjíždět od slůněte po loučce. Prašanu je skoro po kolena, parádní sjezd, a to i přesto, že máme na zádech těžké potvory.  Na rozcestí u Francisky se rozhodujeme, že do Velké Moravy pojedeme po žluté. Stopa je však po nočním vydatném sněžení zasněžená a zafoukaná a nezbyl po ní ani náznak. Záhy ztrácíme značku a dostáváme se do docela lavinézního traverzu. Skoro s bobky v kalhotách tento úsek zvládneme a závěrečnou část již po cestě zvládáme bez jediného problému.

Naše autíčko vidíme docela rádi. Byl to docela náročný, i když opět nádherný, víkend.

22.09.2010 13:04:58
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one