Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Kraličák přes polský hřeben - duben 2013

P4065950.JPG
Je duben, na horách je nejvíce sněhu za letošní sezónu a my konečně vyrážíme na tradiční hřebenovku v Králickém Sněžníku.
V Dolní Moravě zaznamenáváme první posly jara. Ptáčci pozpěvují, potůčky se valí voda, sníh pomalu odtává na žlutou loňskou trávu. Lyže upevňujeme na batoh a stoupáme směrem na Klepý. U vstupu do chráněné krajinné oblasti Králický Sněžník můžeme lyže dát tam, kam patří. Na nohy. Předtím se ještě posilníme krajícem chleba a pak už se čerstvým sněhem z minulého týdne boříme vzhůru. V horních partiích zjišťujeme nepříjemnou věc. Nečekají nás totiž sjezdy v prašanu, ale nepříjemná krusta. U rozhledny na vrcholu Klepý se setkáváme s početnou skupinou polské mládeže, která má namířeno na Halu Pod Sněžníkem.
Je mlha, ale krásně. Kromě zmiňovaných Poláků, které necháváme za zády, jsme tu sami. Blbneme při sjezdech, zpíváme si, smějeme se. Zkrátka si užíváme ještě zimy. Na chajdu pod Sněžníkem docházíme docela brzo. Uvaříme si bramborovou kaši se šunkou a pórkem od firmy Travellunch, kterou jsme před odjezdem na Muztagh Atu dostali od Víťu Strouhala z R Sportu na otestování. Pochutnáváme si oba. Skutečně jsme lepší instantní jídlo nejedli. Pak doplníme tekutiny pivem a pokračujeme na Sněžník. Na vrchol docházíme už za tmy. Trochu se nám rozfoukalo, takže po pár opičkách na vrcholu hned sjíždíme ke slonovi vybudovat si pelíšek. Za celé ty roky, co sem jezdíme, tu poprvé nebudeme v noci sami. Kromě našeho stanu tady vyrostly ještě další dva.
Celou noc fouká a je mlha. Po snídani sbalíme stan a honem začneme sjíždět od slona dolů směrem k Františce. Na tento sjezd jsme se těšili nejvíc. Bohužel krusta na povrchu sněhové pokrývky je proti nám. Sjezd je spíš utrpení. Do toho mi mrznou ruce a nohy a to natolik, že jakmile povolím lyžařské boty a prsty začnou přicházet k sobě, skoro řvu bolestí.
Zbytek cesty přes Mokrý hřbet a Sušinu na Podbělku se nese v poklidném duchu. Jsme v závětří, občas vykoukne i sluníčko. Nikde ani noha. Jen v závěru potkáváme jednoho běžkaře, který hledá dva kamarády skialpinisty. My žádné nepotkali, takže je nejspíše předběhl a neví o tom.
Na závěr traverzujeme svahy Sviní hory a pak už nás čeká jen sjezd do Dolní Moravy.
P4065948.JPG
P4065965.JPG
P4075975.JPG
14.04.2013 09:33:12
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one