Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Rax, Schneeberg, Hohe Wand

Lehké vícedélky kousek za nosem
P9061371.JPG
Vícedélky v Hohe Wandu nás lákaly už dlouho. Přestože je jakožto Moraváci máme skoro za nosem, dlouho jsme jim z nejrůznějších důvodů odolávali. Konečně ale o víkendu přišel jejich čas.

Jako první volíme sedmidélkovou cestu Postlgrat (250 metrů, 3). Pěkná a jednoduchá cesta je docela dobře zajištěna, ale těm, co si rádi cesty jistí sami, nabízí řadu možností vlastního dojištění. A protože Zdenda je zastáncem právě tohoto druhu lezení, navěsí na sebe smyce, vklíněnce a friendy a vyrazíme vzhůru.
Cesta je to vskutku velmi pěkná, neolezená a dobře značená. Jedinou nepříjemností je počasí. Občas nás zkropí lehký déšť. Hlavně, aby nepřišla bouřka nebo pořádný liják. To by se pohodová cesta rázem změnila. Na mokrém vápenci by to i v této lehké cestě příšerně klouzalo. Naštěstí se tato představa nenaplní. Před začátkem poslední délky dolézáme k jeskyni. Kousek nad ní se nachází řada těžších a dobře zajištěných cest, tak se tu ze zvědavosti trošku zdržíme. Cesta končí u kříže, kde už to turisticky žije. Nedaleko odtud je oblíbená a vyhledávaná vyhlídka Skywalk a tady už je skutečně narváno. Kromě turistů, horolezců a feratistů je tady i spousta padáčkářů. Paraglidisté startují přímo z náhorní plošiny.
Sestup dolů je otázkou půl hodiny. Jedná se však o nepříjemný sestup prudkými navlhlými lesními svahy a na závěr se sestupuje skalním žlabem.
Na parkovišti přemýšlíme, co dál. Je docela málo hodin, takže se rozhodujeme pro ještě jednu vícedélku – Wienersteig (200 m, 14 délek, 3). Přejíždíme pod Grosser Kanzel a kolem druhé hodiny odpolední znovu stoupáme ke skalám.
Tuto cestu už tak pozitivně nehodnotíme. Je velice špatně značená a několikrát se nám stane, že nalezeme do sousední cesty Fredsteig (5+). Lezecké úseky často střídají lesní pasáže. Ale pár pěkných lezeckých pasáží se tu určitě najde a dobře odjistit vlastním jištěním také jde. Štandy jsou vyborhákované.
Trošku nám z cesty kazí dojem opět se horšící počasí. První délku absolvujeme po vlhké skále. Pak už se počasí pomalu umoudřuje, a když dolézáme k vrcholovému kříži, krásně svítí sluníčko.
Sestup dolů vede po příjemné lesní cestě, která ústí přímo na parkovišti u penzionu Seiser Toni.
Na neděli máme připravenou hohewandskou klasiku doporučovanou všemi průvodci – Tirolersteig (320 m, 12 délek, 3+, varinaty 5-). Nástup na ni je tak půlhodinky od parkoviště pod vyhlídkou Skywalk. Cesta je velmi dobře značena, stačí si hlídat červené nebo modré puntíky (modré značí varianty). A stejně jako Postlgrat je dobře zajištěna, ale i v tomto případě Zdeněk zakládá pouze vlastní jištění. Cesta je pěkná, vyrovnaná, ale trochu oklouzaná. Ale to se vzhledem k její oblíbenosti dalo čekat. Jedinou černou kaňkou jsou vysekané stupy ve třetí délce. Toto místo by se dalo určitě oblézt, a to ať už zleva po trošku těžším hřebínku nebo zprava stupkáčem.
Sestup dolů vede stejnou cestou jako z Postlgratu.
Schneeberg, Wassefall Losenheim, lezení - září 2011 - obrázek

Schneeberg, Wassefall Losenheim, lezení - září 2011 - obrázek

Po lezení v Höllentalu se přesouváme na jednodélkové cesty do oblasti Wasserfall Klettergarten Losenheim. Leze se v romantickém prostředí u vodopádu a cesty jsou dobře zajištěné.
Höllental, lezení - září 2011 - obrázek

Höllental, lezení - září 2011 - obrázek

Lezení desetidélkové cesty Akademiker v Höllentalu
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one