Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Paklenica - lezení na Ovčji kuk - srpen 2011

Paklenica - lezení na Ovčji kuk - srpen 2011 - obrázek

Paklenica - lezení na Ovčji kuk - srpen 2011 - obrázek

Závěrečný den našeho působení v Paklenici končíme lezením osmdesátimetrové cesty Prijatelu moj (3+) na Ovčji kuk. Tedy původně jsme chtěli lézt jen první délku a pak se přesunout na kuk Tisa nebo nějaký další a tam rovněž lézt první délky. Situace se nakonec zvrtla a všech pět nás přelezlo na Ovčji kuk celou dvoudélkovou cestu. Museli jsme ale štandovat dvakrát a celý výstup nám trval kolem čtyř hodin.

Den začíná podle plánu. Vyškrábeme se pod Ovčji kuk, oblečeme se do sedáků a Zdenda začne tahat první délku. Počáteční nadšení u Štěpána a Kryštofa mizí, když vidí, kde až končí první délka. Rozhodují se, že nepolezou. Štěpán tedy půjčuje Háně lezečky. Háňa lehce vylézá za Zdendou, což zřejmě kluky vede ke změně jejich rozhodnutí. Kryštof se zvedá ze země a potichoučku říká: „že bych to teda zkusil taky?“ Přiváže se na lano a leze. V průběhu jeho lezení se mění další dva plány. Štěpán vyjádří touhu taky lézt a Zdendu napadá, že bychom přece jenom mohli zkusit vylézt až na vrchol. Problém je ale v lezečkách, protože ty své půjčil Štěpa Háně a ta visí na štandu. Bez nich se na ostrém vápenci takřka stát nedá. Navrhujeme tedy, že zkusí Štěpa lézt v normálních botách a uvidíme, jak mu to půjde. Buď ho spustíme dolů, nebo doleze na štand a budeme nějak půjčovat boty. Štěpa však i v botáskách hravě první délku přeleze a tvrdí, že v nich zvládne lézt dál. Pak už jen dolézá Markéta a můžeme konečně z prvního štandu začít odlézat. Visíme tu nepohodlně docela dlouho. Přece jen lezení v pěti, z toho se třemi dětmi, je docela časově náročné. Druhý štand buduje Zdenda asi ve dvou třetinách druhé délky. Štand už je širší, dá se tu i docela rozumě stát. V druhé délce mají Štěpán i Kryštof shodně problémy v jednom místě. Pořád se snaží lézt rovnou nahoru, přitom cesta vede mírně vlevo. Nedají si říct a nedají a tak se čas strávený v druhé délce zase docela natahuje.

Na obou štandech si děcka krátí čas tím, že mávají na hluboko pod námi procházející turisty, kteří se často zastavují a sledují naše lezení.

Poslední část výstupu je nejlehčí, ale také nejúmornější. Začalo na nás svítit slunce a ze nás všech tečou čúrky potu proudem. Na vrcholu uděláme nezbytné fotky a pak začínáme opatrně sestupovat dolů. Z Ovčjiho kuku není třeba slaňovat, dá se po relativně dobré pěšince sejít dolů. Scházíme to však v lezečkách a nohy v nich uvězněné čtyři hodiny sakra bolí.

Celou dobu jsme nic nejedli, takže u nástupu Markéta nestačí z batohu vytahovat salámy, paštiky, tyčinky, oplatky. Všechno v nás mizí docela rychle. Jakmile usoudíme, že jsou naše žaludky dostatečně naplněny, sbalíme své věci a upalujeme z výhně soutěsky pryč a jdeme zchladit svá těla do moře, kde se vydržíme koupat skoro až do večera.

Ráno se už jen rozloučíme s mořem dvouhodinových koupáním a přesně v poledne se začínáme přesunovat do Julských Alp.

 

Fotogalerie:

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Paklenica_-_lezeni_na_Ovcji_kuk%2C_5._den_-_srpen_2011/

10.08.2011 22:13:57
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one