Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Lezení v Paklenici, řeka Zrmanja - srpen 2011

Lezení v Paklenici, řeka Zrmanja - srpen 2011 - obrázek

Lezení v Paklenici, řeka Zrmanja - srpen 2011 - obrázek

Po třech letech se vracíme za lezením do Paklenice. Tentokrát nás doprovází tři děti, které lezení začalo bavit. Je to ideální místo, protože se tu dají krásně skloubit sportovní aktivity s koupáním v moři, po kterém touží.

Koupačka při západu slunce

Po náročné 14. hodinové cestě, kdy prakticky už od Mariboru až k moři jedeme krokem v mnohasetkilometrové koloně, parkujeme v kempu Villa Popo. Ještě že Markéta nasmažila na cestu spoustu řízků, o kterých se Kryštof vyjádřil, že jsou jako Gabrielova nepovedená šunka. Ostatním ale chutnaly a docela se po nich zaprášilo. Stejně jako po Haniččiných vynikajících bagetách, ještě lepších tvarohových koláčích a babiččiných Honzíkových buchtách.

V kempu Villa Poppo je narváno. Nutno upozornit, že lákavé ceny uvedené na internetu jsou neplatné a je třeba počítat s částkou o sto procent vyšší!!!

Stavíme rychle stany. Rychle proto, že se ti tři dárečky chtějí ještě vykoupat v moři. Nakonec nám to vychází úžasně a první koupačka v moři probíhá romanticky při západu slunce.

Fotogalerie:  http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Starigrad_-_Paklenica%2C_1._den_-_cervenec_2011/

 

Lezení v Klanci

Díky předchozí návštěvě Paklenice už víme, že je třeba do skal vyrážet docela brzy ráno, protože už kolem poledne tam bývá nesnesitelná výheň.

V sedm ráno tedy u strážců parku kupujeme vstupenku do národního parku a jedeme na horní parkoviště, odkud je to do soutěsky jen kousíček. Na rozlezení začínáme lehkou Frende (3+).  Všichni ji vylezeme a chceme pokračovat na dětskou Winnie Pooh (3), ale ta je pořád obsazena. Jdeme tedy dál do nitra soutěsky a zkoušíme lézt Via Normale (4a). V dolních partiích je to choďák, nahoře však obtížnost vzroste. Kryštof se Štěpou se tam trochu zaseknou, Háňa to přeleze hravě. Už když ale dolézá Kryštof, začínají věžičku osvětlovat první sluneční paprsky a než všichni vylezou nahoru a slaní, je pořádný pecen.

V chládku v korytu vyschlého potoka dáme sváču a bojovou poradu, co dál. Někteří se vidí už v moři, jiní chtějí ještě lézt. Nakonec volíme kompromis. Bude-li volná Winnie Pooh (3), tak si ji děcka vyzkouší na prvním a pak už lezení pro dnešek necháme a půjdeme se válet k moři. Máme štěstí, nikdo cestu neleze. Nalezeme do ní a všichni tři si ji vytáhnou na prvním.

 

Koupačka v moři

Program zbytku dne je jasný. Moře, moře, moře. Štěpa s Kryštofem nadšeně skočí do moře a vylezou z něj až po několika hodinách. Nechtějí ani jíst. Háňa je rozumnější a prokládá koupání s opalováním a svačinkou.

Večer máme v plánu procházku a jak jinak  - jdeme se projít k moři. Po pobřeží dojdeme na mys Stará Kula ke zřícenině strážní věže Večka kula z 16. století, která měla město chránit před nájezdy tureckých vojáků. Právě kvůli nim obyvatelé Starigrad v 16. století opustili. Po sto letech Chorvati znovu Starigrad osídlili.

Z pobřeží chvíli pozorujeme západ slunce, a protože krvežízniví komáři se na nás vrhnou, svižným krokem se vracíme do kempu. Opět nijak dlouho neponocujeme. Sice chceme dát dětem další den od lezení pauzu, ale na nějaký výlet, dokud nebude horko, vyrazit chceme.

 

Fotogalerie: bude brzy

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Paklenica_-_lezeni_v_Klanci%2C_2._den_-_srpen_2011/

Řeka Zrmanja a opět koupačka

Před odjezdem jsme se na rychlo snažili najít nějaké tipy na výlety v okolí. Narazili jsme na řeku Zrmanju. Tedy spíš na spoustu fotek a popisů sjezdu této řeky. Nalákaly nás krásné peřeje, kaskády a vodopády, kde se natáčel slavný film o Indiánech. O pěších túrách v okolí toho na netu moc nebylo. Jediná zmínka byla, že výchozím bodem na procházky kolem řeky je Obrovač. Jedeme tedy do Obrovače, kde to vypadá, že tam zamrznul čas v dobách socialismu. Parkujeme na parkovišti na břehu řeky. Jenže nám připadá hodně podezřelé a lákající zloděje. Raději se jedeme podívat ještě i na druhý břeh. Z vrchu vidíme vinoucí se říčku, jejíž levý břeh kopíruje vyšlapaný chodníček. Zajásáme a vracíme se na podezřelé parkoviště. Po znatelném chodníku se vydáváme proti proudu řeky. Zpočátku pěkný chodníček se občas mění na poskakování po kamenech, později broděním se roštím. Čím jsme dál od města, tím prochází chodníček větší divočinou. Nakonec to otáčíme. Na peřeje, zdá se, nenarazíme. Vracíme se zpět k autu a vydáváme se znovu proti proudu po silnici. Dojíždíme až nad přehradu Moškovci a je nám jasné, kde hledat tu romantickou část. Od přehrady proti toku vzhůru do vesničky Ervenik. Nám už se ale hledat nic nechce a vracíme se do Starigradu a jdeme se koupat.

Fotogalerie: http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Velebit%2C_reka_Zrmanja_a_vystup_na_Veliki_Vitrenik_-_srpen_2011/

08.08.2011 19:19:16
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one