Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Lezení písků na Křižáku - srpen 2012

Lezení na Křižáku - srpen 2012 - obrázek

Lezení na Křižáku - srpen 2012 - obrázek

Víkendové lezení na písku na Křižáku.

S kámošem Davidem, který je na písku jako doma, jsme si domluvili lezecký víkend na Křižáku. Pro nás je písek svátek, takže jsme se na dlouho plánovanou akci těšili. Jenže – už ve čtvrtek před odjezdem Markétu začíná schvacovat nemoc. V pátek tedy odjíždíme s tím, že si zaleze nejspíš jen Zdenda a Markéta bude zespodu jen tiše závidět.

Sobotní ráno je jako malované, ranní mlha se brzy rozpouští a my máme namířeno do Jižních věží na Křižáku. Zastavujeme se hned u Oslíka a Oslice. „Tady jsem ještě nikdy nelezl. Je tady pětka Oslovská a šestka Klikarova direttissima, tak jdeme do toho, ne?“  rozhodne David. My přikývneme a oblečeme se do sedáků.  Markéta sice bojuje kvůli nemoci – lézt nebo nelézt? Nakonec leze, ale tak mizerně, že vypadá, jako by byla na skále poprvé. Zkusí ještě další dvě cesty, ale je to opravdu marné. Zbytek odpoledne a vlastně i celého víkendu stráví jen ležením pod skálou. A dělá dobře, po příjezdu domů zjišťuje, že má horečku.

Premiéru na této akci mělo Davidovo UFO - speciální frend určený pro lezení na písku. Ufo se mu říká proto, že se o něm dlouho předlouho mluví a doposud ho pořádně nikdo neviděl. :-)

Ale vraťme se zpět k Oslíkovi. Od něj se pak přesouváme na Křižáckou stěnu do cesty Údolní (5). Postupně přichází na řadu Pahorek s Raportem (5), Kocour a jeho Jižní hrana (6). Krásné dlouhé a rovné cesty vedou na Tvrz – Kouzelné brýle (6) a Za nosem (6). David s Pavlem si dají rajbáskovou cestu na Malé milenecké – Pitkinova lahůdka (7a). Zdenda do ní sice také naskočí, ale v převisu to vzdá. Na odlehčení David vytáhne na Babinci Babské léto (4), které si po něm doleze ještě Zdenda. Jedno z posledních zastavení dne je na Trojčeti, kde se Davidovi zalíbí Hanička (7a) a Štrudl (7b). Na závěr David vybere ještě rajbas na Třetí  - Markoviny (6).

Po skvělém dni se rozloučíme s Pavlem a spolu s Davidem se vrátíme na chajdu, kde si opečeme nějakou tu baštu nad ohněm.

Fotogalerie: http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Krizovy_vrch%2C_lezeni_-_srpen_2012/

Ráno míříme opět na Křižák. David si tam vyhlédl na Druhé věži cestu Idylka  (6) a hned máme po ránu vystaráno o trochu adrenalinu. Cesta se nedá moc zajistit, ještě se mu nepovedlo založit ani jedno jištění, když se dostane do místa, ze kterého nemůže dál. Rozhodne se pro návrat, ale to jde taky těžko. „Odchází mi ruce,“ začíná postupně hlásit. Nakonec nějak dolů sleze, ale nervy si pěkně zapracovaly. „Do průvodce si nakreslím k této cestě zkřížené hnáty. V životě už do ní nezalezu,“ zahudruje a vrhne se hned na sousední cestu Dvojčlenka (7a), kterou vyhupká až na jedno místo u prvního kruhu skoro jakoby nic. Zdenda si to dá po něm a taky si ji pochvaluje. Je to jeho první 7a.

Další příchází na řadu Čertova stěna – Stěna a hrana (6) s haňbatým začátkem. Nožku je třeba strčit do pičiska a vzápětí se chňapnout za kozu. J Jinak už cesta vede v poklidu. Za to Apollo nás v klidu moc nenechá. Tamní klasifikace obtížnosti rajbasových cest snad ani nemůže odpovídat realitě. Měsíční procházce (5) a Nebeské (4)  by rozhodně slušelo jiné číslo.

Na Apollu s lezeckým víkendem končíme. Cestou k autu si ještě na příště vyhlédneme Králíčka  a jeho rajbasovou čtyřku a hlavně sedmičkovou cestu na Křížového krále. Lezcům, kteří právě dolézají na vrchol věže skoro závídíme. Ne skoro, docela. J

Před odjezdem se trošku zchladíme v Metuji a pak už frčíme zpátky domů.

21.08.2012 15:11:15
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one