Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Lezení na Helfštýně s dětma - srpen 2010

Lezení na Helfštýně s dětma - srpen 2010 - obrázek

Lezení na Helfštýně s dětma - srpen 2010 - obrázek

Kryštof s Haničkou vyjádřili touhu zkusit si lezení po skalách. Zvolili jsme Helfštýnské plotny, které jsou pro začátečníky ideální.

Kryštof s Haničkou projevili touhu jít lézt na skály. Jako vhodnou oblast pro jejich lezecké pokusy  jsme zvolili plotny pod hradem Helfštýn, což se ukázalo jako dobrý výběr.

Lezení na skalách  pod Helfštýnem je hodně specifické. Jedná se o plotny se sklonem kolem 75 stupňů.

Fotogalerie:

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Helfstyn%2C_lezeni_-_srpen_2010/

 

Auto parkujeme v Týně nad Bečvou nedaleko skal. Volíme  první plotnu zvanou U okna. My jsme se smířili s tím, že si tentokrát na skálu skoro ani nesáhneme a rozdělili  jsme si úkoly. Markéta bude jistit a Zdenda se přesune nahoru ke skalní hraně a bude dětem lano přehakovat do dalších cest. Volné chvíli pak tráví focením.

Hned na začátek jsme lano dětem pověsili do cesty Lízinka za tři plus. Háňa si s cestou poradila bez sebemenších problémů, Kryštof se v jednom místě trochu zasekl, ale nakonec také dolezl nahoru. Pak jsme plynule přecházeli do dalších cest. Postupně si dali Cestu u okna (4), K. Š. (5), Varinatu (4+), Ňumenovku (4) a Hanička navíc ještě Nevěrnici (4+).

Zhruba v polovině lezení se Háňa rozhodla, že zkusí dolů slaňovat. Kryštof zahlásil, že on na to zrovna dneska nemá náladu a stačí mu nechat se dolů spouštět. Tak jsme ho do slaňování nenutili.

Při lezení  Ňumenovky  dokonce Kryštof kromě slov, že je lezení skvělá věc, hlásí: „Už mi ani nevadí ty výšky.“ Do Nevěrnice už ale nenalézá. Bříška prstů nepřivyklá lezení asi docela cítí.

Čas pokročil a pomalu musíme s lezením končit. Na závěr je posíláme do sice lehké, ale na výhledy luxusní cesty Stupkáč (3). Protože výhledy od slaňáku nahoře jsou fakt hodně hezké, ale také hodně hluboké, leze Zdenda nahoru jako první a dobírá je z vrchu. Kryštof i Hanička si tak dosyta užívají pocitu, mít kus země pod hluboko pod sebou. Týn nad Bečvou s vlnící se Bečvou mají jako na dlani.

Po jejich slezení dolů už skutečně musíme balit. Čeká nás druhá část dnešního programu – pečení makrel. Zážitky z lezení asi byly pro oba hodně silné, protože skoro nemluví o ničem jiném. A slova – sedák, borhák, chyt a stup se v jejich vzájemné diskuzi objevují co chvíli. Snad se nám brzy zase podaří na podobný lezecký den společně vyrazit.

13.12.2010 13:08:11
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one