Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Vysoké Tatry - Lomnický štít - srpen 2014

P8170876.JPG
Výprava do Himalájí se blíží a přípravy vrcholí. Každý pohyb ve vyšších nadmořských výškách je dobrý pro aklimatizaci. Dlouho plánovaný výjezd do Vysokých Tater nabírá den před odjezdem obrátky úplně jiným směrem. Pár hodin před odjezdem se dovídáme zprávu, která zcela mění naše plány – pro nás pozitivnějším směrem. Na rychlo přemýšlíme, jak se změnou naložit. Bleskne mi hlavou Lomnický štít - už dlouho toužíme vystoupit na jeho vrchol. Změna plánu je jednohlasně schválena. Počasí však není příliš stabilní, jsou hlášené přeháňky a ojediněle i bouřky.
V plánu máme výstup Birkenmajerovou cestou, která začíná kousek od normálky. Tu máme v záloze, pokud nám počasí nebude nakloněno. Výhodou je, že se můžeme rozhodnout v podstatě až na poslední chvíli, do které cesty nastoupit.
Na Skalnaté pleso vyjíždíme první lanovou. Do Lomnického sedla už pochodujeme po chodníčku vedoucím pod lanovkou po svých. Sedlo je zahalené v mlze, jen občas se mlha protrhá. Skupiny s vůdci necháváme daleko před sebou. My si šlapeme v klidu a na pohodu. Jen jedna dvojice jde za námi. Mlha je hodně hustá a protrhává se jen výjimečně. Tyto chvilky si ale o to víc užíváme a kocháme se dramatickými pohledy na Tatry.
Vzhledem k počasí se nakonec rozhodujeme pro normálku. Cesta vede jasně až do okamžiku, kdy se má nastoupit do výrazného řetězy zajištěného žlabu. Nemůžeme ho však v mlze natrefit. Dostáváme se do místa, kde se nám postup vzhůru moc nezdá. Dvojice lezců za námi se nás drží, jak klíště. Svorně nakonec během jednoho krátkého protrhání oblaků zjišťujeme, že jsme hodně nízko. Musíme se dostat o pár desítek metrů výš. Další postup už je jasně daný. Nechce se nem ale jít po řetězech, takže lezeme kousek vedle nich a normálně se jistíme.
Na vrcholu Lomničáku je prádelna, přesto nám vrchol udělá chvíli před sestupem radost a mlha se na pár okamžiků roztrhá. Koukneme na chviličku do Doliny pěti Spišských ples a na Terynu a pak se vše zase zahalí do mlhy. Závěrečný sestup z Lomnického sedla probíhá už za regulérního deště.
Před námi je ale ještě řádný kus deště. Musíme se dostat na Zbojnickou chatu, kde máme zajištěné ubytování. Za deště a bez výhledů projdeme Tatranskou magistrálou ze Skalnatého plesa k Zámkovského chatě, kde se občerstvíme jedním zaslouženým točeným. Při cestě na Zbojandu se počasí začíná umoudřovat, takže si z Velké Studené doliny užíváme i výhledů na tatranské štíty – Bradavicu, Východnou Vysokou, Svišťový štít, Javorové štíty, Širokou vežu a mnohé další.
14.10.2014 19:12:32
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one