Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Roháčská plesa, Baníkov, Tri kopy - září 2001

Putování podzimními Roháči.
V pátek odpoledne parkujeme vůz na Zverovce, nasazujeme batohy a vydáváme se vstříc dobrodružství. Cesta vede nejprve po asfaltce, později odbočujeme do lesa a stoupání lesní cestou. Míjíme vodopád a stále stoupáme. Nad hranicí lesa se nám konečně otevírají pohledy na západotatranský hřeben. Je krásný podzimní den, stíny se pomalu začínají prodlužovat, pokračujeme tedy dál. Chceme dojít k Roháčských plesům a najít tam, i když se to nesmí, vhodné místo k bivaku. Cestou potkáváme spoustu turistů, kteří mají namířeno zpět dolů. Navečer docházíme k plesům. O krásná místa tu není nouze, tak se rozhodujeme postavit stan hned u jednoho z ples. Nikde ani živáčka. Vypadá to, že tu budeme nocovat sami.

Rýže s vepřovkou, cibulí a spoustou česneku nemá chybu. Česnek je z nás cítit na sto honů. Upírů se tedy bát nemusíme. Potajnu doufám, že ani medvědů.

Se setměním dochází spolunocležníci, kteří sestupují z hřebene. Mladý páreček staví stan kousek od nás. Pak už pomalu zaléháme do spacáků. <ú>V noci mě budí divný zvuk. Okamžitě budím Zdenka a hlásím mu, že kolem stanu chodí medvěd a zrovna pije z plesa. Zdenda neohroženě vylézá ze stanu a zjišťuje, že žádný medvěd se na nás nesápe. Zvuk vydávají vlnky, které pleskají o břeh. Pomalu a se strachem v kalhotách opatrně vylézám ven také. A skutečně zvuk, který slyším, nevydává žádný vodylačný medvěd, ale malé vlnky. Mnohem horší je ale zjištění, že se počasí rapidně zhoršilo. Je hustá mlha, pofukuje a drobně poprchává.

Ráno je situace stejná. Hustá mlha, pofukuje, jen déšť ustal. Po vydatné snídani balíme náš přístřešek a vydáváme se vzhůru do Balíkovského sedla. Kolegové míří na opačnou stranu - do Smutného sedla.

Příkrost kopce se stále zvyšuje a závěrečné stoupání mi dává zabrat. V sedle proto dáváme krátký odpočinek a pokračujeme na Baníkov. Vítr začíná přidávat na intenzitě, na vrcholu proto zalézáme do závětří a občerstvujeme se oplatkem. Čeká nás asi nejnáročnější úsek - exponovaný hřebínek na mnoha místech zajištěný řetězy. S těžkým batohem se mi nejde nejlépe, v jednom místě dokonce batoh sundávám a prosím Zdenka, zda by mi ho přes inkriminovanou pasáž nepřenesl. Dokonce se mi zdá, že v některých místech nejsou řetězy dobře umístěny. Tam, kde by se mi hodily nejsou a na mnoha místech mi naopak překážejí v postupu. Srázy pod námi nevidíme, protože vše je zahaleno do husté mlhy.

Baníkov máme zdárně za sebou, teď nás čeká Hrubá kopa. Ta je úplně v pohodě. Před námi ale začínají vykukovat Tri kopy, které budeme opět zdolávat pomocí řetězů. Během jejich překonávání začíná vydatně padat sníh s deštěm. Skalnatý terén se stává kluzkým a ne moc bezpečným. Nakonec Tri kopy úspěšně přecházíme a docházíme k rozcestníku ve Smutném sedle. Jsme durch mokří, což by nebylo to nejhorší. Mnohem více nás trápí stále více těžknoucí batohy, které nasávají vodu, a to včetně spacáku. Volba je jasná. Jdeme dolů. Scházíme tedy dolů kolem Tatliakovej chaty. Když se dostáváme na asfaltku je už tma jak v pytli. Po několika kilometrech v hustém dešti konečně docházíme k autu. Nijak se nezdržujeme a jedeme domů.

Poučení pro příště zní: Pořídit si plášťěnku na batoh a nezapomínat ji doma!!!

26.07.2010 12:54:49
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one