Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Roháče - Baranec - květen 2006

Roháče - Baranec - květen 2006 - obrázek

Roháče - Baranec - květen 2006 - obrázek

Jarní výstup na Baranec
Brzy ráno vyrážíme ze Žiarské doliny. První stovky výškových metrů vedoucí příjemnou cestou v lese občas zpestřují pohledy na vykukující hlavní hřeben Západních Tater. Neustálými serpentinami se dostáváme nad hranici lesa. Stromy střídá kleč a i ta časem mizí úplně. Nacházíme se zhruba ve výšce 1800 metrů nad mořem. K vrcholu, který se nám konečně ukazuje zbývá zhruba jen půl kilometru směrem nahoru. Od východu se ale pomalu začíná měnit počasí a to nám dělá starosti. A ne nadarmo. Brzy se modrá obloha mění v ocelovou a na zem slétají první sněhové vločky. Čím stoupáme výš, tím sílí vítr a padající vločky dostávají spíše horizontální směr. Vrcholu Barance dosahujeme po třech hodinách (mapa udává čas 3.45 hodin). V sílící vichřici děláme v rychlosti vrcholové fotky a co nejdříve pokračujeme dál.

Fotogalerie:  

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Zapadni_Tatry_-_Baranec_6.5._2006/

Dále nás čeká docela úzký hřebínek, kterým se dostaneme na Smrek. Kousek pod vrcholem Barance nasazujeme mačky. Je počátek května a sněhu je na Roháčích ještě poměrně dost. Cesta na Smrek je záživná. Na poměrně úzkém hřebínku nám chůzi komplikuje vítr, který snad už dosahuje rychlosti vichřice. Trekové hole vlají ve vodorovné poloze a my máme občas problém se na hřebeni udržet. Chvílemi je dokonce nutné padnout na všechny čtyři a přečkat, až se poryv větru alespoň trošku zmírní. Cesta přes Smrek do Žiarského sedla by měla trvat cca hodinu a půl. My však právě kvůli větru postupujeme mnohem pomaleji.

Kousek pod Žiarským sedlem se konečně dostáváme do závětří. Neváháme ani vteřinku a využíváme toho k posilnění a doplnění tekutin. Počasí nejeví známky zlepšení. Ba spíše naopak. Až na malé přestávky, kdy se skrz mraky snaží vykouknout sluníčku, vytrvale sněží. Vrcholky hor se navíc pomalu začínají halit do mlhy. Nemá cenu pokračovat nikam dál. Rozhodujeme se pro sestup k Žiarské chatě. Cestou ještě míjíme pár lavinišť a brzy se ocitáme už v nižších nadmořských výškách, kdy bílou barvu střídá zelená  a sníh se mění v jemný, za to vytrvalý déšť.

U Žiarské chaty nás čeká překvapení. Chata je v rekonstrukci, takže se ani příliš nezdržujeme a pokračujeme za stálého deště Žiarskou dolinou na parkoviště.

26.07.2010 12:59:54
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one