Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Malá Fatra - Kľak - prosinec 2011

Malá Fatra - Kľak - prosinec 2011 - obrázek

Malá Fatra - Kľak - prosinec 2011 - obrázek

Zimní výstup na malofatranský Kľak

Jak se tak stane, že se člověk vydá na Strážov ve Strážcovských vrších a skončí na Malé Fatře na Kľaku? Jednoduše. Stačí k činu pustit ženskou, která dopodrobna naplánuje výstup na Strážov, včetně několika dopravních spojení. Markéta si bere organizaci výletu na starost. Najde vhodnou trasu, vyhledá autobusová spojení a hurá na to.

Fotogalerie:

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Mala_Fatra_-_Fackovske_sedlo%2C_Klak_-_prosinec_2011/

 

Náš silvestrovský spolubojovník na chajdě si na čtvrtek objedná hned několik návštěv. Nám tím dělá čáru přes rozpočet, protože v pátek ráno musíme brzy vstávat na autobus, který nás zaveze přes Bytču a Žilinu do Čičman – východiska naší túry. Náš na minutu načasovaný plán návštěva, která s sebou přinese litry dobrého vína a dvanáctiletou slivovici, nemůže ohrozit. Zcela nespolečensky uprchneme před slivovicovou srmští do hajan. V pět ráno vylézáme nevyspalí z pelíšku. Útoku alkoholu jsme sice odolali, ale v malých prostorách chaty pět statných a taky pořádně ovíněných chlapů a tři děti bez dozoru nelze neslyšet. A když o půl druhé ráno večírek rozpustí, vyhráno nemáme. K nám do pokojíku zalehne ten nejzdatnější chrápač, takže až do páté hodiny oka už se nám zamhouřit nepodaří.

Ještě za tmy opouštíme chaloupku a v mrazivém dni začínáme sestupovat z Čierného dolů do Štiavniku na autobus. Autobus jede dle plánu a v Bytči jsme na čas. Po chvíli hledání nacházíme správné nástupiště, odkud pokračujeme druhým autobusem do Žiliny. Deset minut na přestup na třetí autobus do Čičman nám stačí. Jízdenku do Čičman nám řidič prodá bez mrknutí oka, takže nás ani nenapadne začít pochybovat o tom, že akce Strážov nakonec neklapne. Dle jízdního řádu máme vystoupit na šesté zastávce. Cedule kousek před šestou zastávkou hlásá Čičmany sedm kilometrů. „Hm, tak to jsem si to asi špatně napsala. Vystoupit máme sedmou zastávku,“ vysvětluje Markéta Zdenkovi, který poprvé mrknul do mapy, aby se podíval, kudy vlastně půjdeme. A hned začíná mít pochybnosti. „Ten autobus jede do Prievidze a do Čičman by to byla zajížďka. To jsem na to zvědavý,“ začíná být mírně nervozní. Markéta však stoprocentně věří svému plánu: „Asi se v Čimanech autobus otočí a pojede zpátky na hlavní silnici.“ A v tom autobus místo, aby pokračoval do Čičman, jede dál po hlavní silnici do Fačkovského sedla. Markéta zoufale prstem ukazuje – tam, tam chceme jet. Autobus však pokračuje ve svém původním směru. Na první zastávce vystupujeme, vytahujeme mapu a zjišťujeme, co s tím. Jako první nám padne pohled na malostranský Kľak.  Nu což, na Strážov si budeme muset počkat, až túru naplánuje Zdenda

Cesta n Kľak by se za normálních okolností dala nazvat pohodou. Převýšení zhruba půl kilometru a necelé dvě hodinky chůze. Teď je sice chodník hodně namrzlý a párkrát se nám nohy rozjíždí každý na jinou stranu, Markéta párkrát zadnicí vyzkouší tvrdost malostranské země, ale bez problémů dojdeme zimní přírodou pod vrchol. Skalnatý vrchol je trošku hůře schůdný a mačky by se určitě hodily. S trochou opatrnosti se ale nahoru dojít dá. V boji s větrem a ve vánici se v rychlosti na vrcholu vyfotíme a míříme zpět dolů do Fačkovského sedla.

Není snad autobusové zastávky, kterou by vandalové nenavštívili. Tady otrhali všechny jízdní řády a poznámky, které s sebou má Markéta, jsou nám k ničemu. Odjezd autobusů má napsaný z kdejaké „prdele“ v okolí Strážova, ale z Fačkovského sedla nemá nic. V husté vánici přistupujeme ke stopování. Markéta nasadí pózu, ze které je patrné, jak s ní cloumá zima a hned nám zastavuje první auto. Jede jen do Fačkova. Svezeme se i ten kousek. Ve Fačkově už na zastávce jízdní řády jsou, ale že by nás potěšily, se říct nedá. Jediný autobus v blízké době by nám jel za deset minut. Chybička se ale vloudí. Autobus jezdí skutečně celý rok, pouze od 27. prosince do 5. ledna ne. A dnes je 29. prosince. Nezbývá tedy, než nasadit výraz mrznoucího chudáčka a znovu zkusit štěstí ve stopu. Po krátké chvíli nám zastaví jeden ochotný řidič a ten nás zaveze až na začátek Žiliny. Odtud už není problém se  městkou dopravou dopravit na autobusové nádraží, najít bus do Bytče a pak do Štiavniku.  

 

 

02.01.2012 14:46:15
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one