Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Javorníky - tisícovky Čemerka, Ustrigeľ a Čierne - listopad 2010

Javorníky - Setkání s medvědem - listopad 2010 - obrázek

Javorníky - Setkání s medvědem - listopad 2010 - obrázek

Tři javornické tisícovky - Čemerka, Ustrigeľ a Čierne

Další z podzimních víkendů jsme se rozhodli strávit nenáročně, proto jsme vyrazili na chajdu do Javorníků. Hned na sobotu jsme si naplánovali další z túr, během nichž se snažíme poznávat krásy javornické přírody ze slovenské strany. Pohodová túra se nakonec změnila v túru s velkým množstvím adrenalinu. Až jsme si říkali, že všechno zase nemusíme zažít.

Fotogalerie:

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Javornicke_tisicovky_-_Cemerka%2C_Ustrigel%2C_Cierne_-_listopad_2010/

V sobotu brzy ráno se vydáváme z osady Čierne  po lesní cestě dolů do vesnice Štiavnik. Cesta ustí u pily. Tu se dáváme doleva a pokračujeme pár kilometrů po asfaltové silnici. Na rozcestí Ráztoka se napojujeme na turistické značení. Volíme žlutou značku, která nás má dovézt na hlavní javornický hřeben. Procházíme osadou, ve které se pasou ovečky a pak už stoupáme vzhůru lesem. Poté, co nastoupáme pár desítek výškových metrů, žlutá značka kopíruje další lesní cestu, která traverzuje kopec Dlhá.

Za jednou z prudkých zatáček nás čeká překvapení. Zrak nám padne na roztrhanou ovci. Je už skoro celá sežraná. Na zemi leží čerstvě ohryzaná páteř a žebra a hned vedle zaregistrujeme před pár okamžiky udělané obrovské lejno, ve kterém jsou snadno identifikovatelné zbytky masa a vnitřností. Pár sekund trvá, než nám dojde, v jaké jsme situaci. Vyrušili jsme medvěda z jeho hodování a ten asi nebude nijak daleko. Lejno ještě nestihlo ani uschnout.

Ve chvíli, kdy si uvědomíme, že je tu zřejmě někde velmi blízko medvěd, svižným tempem mizíme a skoro se dá říct, že řveme jak na lesy - zpíváme, hlasitě si povídáme a pískáme. Škoda, že jsme si nález nevyfotili. Ale my mysleli spíš na to, jak co nejrychleji z místa vypdnout, než na nějakou dokumentaci.

Pauzu děláme až na Magálech u několika roztroušených chatek. Tady i posvačíme a pak za stále hlasitého hovoru pokračujeme do sedla Nad Zápačou.

Ze sedla půjdeme už po hřebeni. Modrá značka nás nejprve dovádí na tisícový vrchol Čemerka (1052 m), ze kterého zalesněným hřebenem pokračujeme do sedla pod Hričovcem. Nikde se nijak dlouho nezdržujeme. Přece jen setkání s medvědem, i když nepřímé, v nás zanechalo nějaký ten strach. Ze sedla už je to kousek na Butorky, kde se rozhodujeme odpočinout si. Tady potkáváme dva turisty. Jsou to za celý den jediní, na které jsme narazili.

Z Butorek míříme již po červené značce do sedla pod Javorníkem. Tady odbočujeme z hlavního hřebene a pokračujeme po bočním nám již známou a neznačenou cestou přes Ustrigeĺ (1003 m) a Jaseňové (992 m). Po hodině  a půl ze sedla docházíme na „náš“ vrchol Čierne (1012, odkud už to máme na chaloupku necelou půlhodinku. Na vrcholu Čierne ale neopomeneme zvětšit mužíka, kterého ho tam od letošního jara budujeme.

08.11.2010 12:09:15
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one