Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Javorníky - Čierne, Kykuľa, Žliabok a Fačkovské - prosinec 2009

Javorníky - Čierne, Kykuľa, Žliabok a Fačkovské - prosinec 2009 - obrázek

Javorníky - Čierne, Kykuľa, Žliabok a Fačkovské - prosinec 2009 - obrázek

Silvestrovská túra po vrcholech Javorníků v okolí Š'tiavniku.

Silvestr si chceme zpestřit nějakou pěknou túrou po Javorníkách. Přestože je zataženo, napadlý sníh krajinu krásně rozjasňuje. Vydáváme se nejprve na „náš“ javornický vrchol Čierne. Sníh je zmrzlý a křupe nám pod nohama. Z vrcholu sejdeme prudce dolů svahem. Tady je sníh spíše na překážku. Není ho zase tolik, aby pokryl obrovské kameny na chodníčku, které jsou hodně kluzké. Raději sestoupíme dolů lesem. Pak už cesta pokračuje příjemně se vlnící lesní pěšinou až k vrcholu Kykuľa, resp. pod vrchol. Cesta totiž přes samotný vršek nevede. Nemáme ani touhy se nahoru nijak drápat. Raději pokračujeme směrem na Žliabok. U rozcestí Kykuľa se cesty rozdvojují. Při našem podzimním putování jsme zvolili tu nesprávnou, která nás zavedla do vedlejšího údolí, takže teď víme, že musíme zvolit tu druhou.

Fotogalerie:

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Javorniky%2C_Cierne%2C_Kyku_la%2C_Zliabok%2C_Fackovske_-_prosinec_2009/

 

Zdaleka nejsme v lese jediní. Přesto, že nejdeme po turistických stezkách, protože ta, co tady kdysi vedla, byla (tuším, že v roce 2004) zrušena, panuje tu čilí ruch. Nikoho nepotkáme, ale stop je všude spousta. Díky stopám se nám také podaří dojít na vrcholek Žliabok. Nenápadný vršek, označený kameny, neskýtá žádné rozhledy, protože se nachází uprostřed hustého lesa. Z vršku se prodíráme houštím tak dlouho, dokud se nedostaneme na louky a úvozovou cestu, která nás dovádí do Šťiavniku. Dostali jsme se tak do nižší nadmořské výšky. Je to vidět i na kvalitě sněhu. Ten je hodně rozbředlý.

Projdeme částí Šťiavniku, což je vesnice, která měří dobrých 10 kilometrů. U odbočky vedoucí k vrcholu Fačkovské se rozhodujeme, že vylezeme ještě na tento vršek. Cestu známe. Už jsme na něm několikrát byli. Cesta vede docela prudce do kopce. Když se dostáváme na lesní cestu, víme, že k vrcholu už to není daleko. Musíme ale ještě pár desítek metrů vystoupat. Závěrečný úsek si zpestřujeme výstupem prudkým svahem. Na vrcholu se nám ale dostává odměny v podobě sluníčka, která aspoň na chvíli vysvitne.

Chvíli odpočineme, ale pak už musíme pokračovat dolů. Dny jsou krátké. Dolů do údolí seběhneme docela rychle. Z údolí nám na chajdu zbývá už asi jen dva a půl kilometru, které až na závěrečných pár desítek metrů vedou neustále do kopce.

Na chajdu docházíme se setměním. Což je úplně akorát, protože se po našem návratu můžeme rovnou vrhnout na přípravu silvestrovských pochutin.

30.09.2010 13:37:28
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one