Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Chřiby - Moravské písky

Chřiby - Moravské písky - obrázek

Chřiby - Moravské písky - obrázek

Jarní toulání po skalách ve Chřibech

V sobotu ráno přijíždíme na parkoviště poblíž kempu ve Smraďavce a o půl desáté odcházíme směrem k Dlouhé Řece. Míjíme nově opravený lázeňský dům s uměle vytvořeným rybníčkem se spoustou ptačích budek. Pokračujeme po asfaltové silnici po žluté značce k dalšímu rekreačnímu středisku, kde se nachází cyklistické i turistické rozcestí. Máme v plánu dojít ke Karlově skále a Zbojníkovi, tak se rozhodujeme pro žlutou značku. Cesta vede dnem údolí podél Dlouhé řeky. Asi po kilometru a půl docházíme k náznaku cesty vedoucí do lesa. Usuzujeme, že by to mohla být ta správná, takže se po ní vydáváme nahoru do svahu. Je to docela krpál, ale brzy už vidíme, jak se na vršku tyčí první skály. Náš odhad byl správný. Opravdu jsme narazili na Karlovu skálu. Vylezeme si na vyhlídku, ze které máme údolí Dlouhé řeky jako na dlani stejně jako nejvyšší vrchol Chřibů Holý vrch. Oblezeme skály kolem dokola, abychom zjistili, že cesty jsou nezajištěné. Pokračujeme tedy dál, teď již po zřetelně vyšlapaném chodníčku a po pár stech metrech dojdeme k další osamocené skále, která se řadí také ke skupině Karlových skal. Tady už nějaké to jištění je, ale žádná sláva. Navíc je skála docela dost porostlá mechem.

Fotogalerie:

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Chriby%2C_Vandr_po_Moravskych_piscich_-_brezen_2011/

Naše další kroky míří k nedalekému Zbojníkovi. Dvojice horolezců se tu pokouší vylézt novou sedmičku. Oproti naší minulé návštěvě před mnoha lety konstatujeme, že tu přibylo pár nových cest i jištění.

Od Zbojníka se vracíme kousek zpět a pak uhýbáme na lesní cestu a i tu brzy opouštíme a sbíháme lesem zpět dolů do údolí, kolem dvou vodních ok, za kterými se napojujeme znovu na žlutou značku. Ta nás dovádí na rozcestí Na Pile. Je tu spousta lidí a koní. Na rozcestí se vydáváme po cyklistické cestě č. 5155 a asi po kilometru máme po pravé straně na vrcholku výraznou skálu, které se říká Cvičitelská. Na lehko k ní dojdeme a potěšeně konstatujeme, že to je to, co by nás příště z lezeckého hlediska mohlo zajímat.

Abychom mohli pokračovat dál, musíme se vrátit zpět na rozcestí a po červené značce pokračujeme směrem na Kazatelny, ale tak kilometr a půl před nimi uhýbáme z cesty a následujeme cyklistické značení vedoucí do Osvětiman. Asi po kilometru opět vcházíme do lesa a Zdenda naprosto přesně natrefí Osvětimanské skály.

Cestou není mnoho možností občerstvení, zvlášť mimo sezonu, takže naše další kroky vedou kolem ranče Vlčák, sjezdovky se zbytky sněhu do Osvětiman. Tam narazíme na hospůdku, kde se rozhodneme pro odpočinek. Dáme si smažák a pivo a pak zase stoupáme vzhůru na hřebínek, který nás má dovézt zpět k rozcestí Dlouhá Řeka.

U rozcestí se rozhodujeme, že budeme pokračovat dál, i když jsme to původně neměli v plánu. Jdeme po zelené značce a přibližujeme se k hradu Buchlov. Asi kilometr a půl od hradu nás zastihujeme drobná přeháňka, tak nacházíme vhodné místo k noclehu a stavíme stan pod nasvětleným Buchlovem.

 

Ráno se budíme sice do mrazivého, ale slunečného dne. Vyjdeme k hradu Buchlov, kde si na lavečkách vaříme snídani. Je tu spousta koní a „kovbojů“, kteří tu nocovali ve stanu. Vůbec v okolí hradu zaznamenáme větší počet různých trampů. Od hradu pokračujeme ke Kapli Sv. Barbory a pak dále po zelené značce přes Čertovo sedlo po hřebínku pod Břesteckou skálu. Nahoru na Břesteckou skálu vede turistické značení. Na skalách se zdržíme docela dlouho, prolezeme je řádně a potěšeně konstatujeme, že nějaké cesty bychom tu vylézt snad i mohli.

Kolem poledne jsme znovu pod skalami, kde si v otevřené hospůdce dáváme jedno pivko a pokračujeme zpět k Barborce, tentokrát ale po červené značce. Pod Barborkou lesem vystoupáme ke skalám, zase si je prolezeme a pak už mažeme dolů do Buchlovic a zpět do Smraďavky, kde náš letošní jarní vandr končí.  

Sobota:                                                                                                                 24 km

Smraďavka – Dlouhá Řeka – Karlova skála – Zbojník – údolí Dlouhé řeky – Na Pile – Cvičitelská skála – Osvětimanské skály – Osvětimany – Nad Spářovy – Dlouhá Řeka – Pod Holým kopcem – Pod Buchlovem                         

Neděle:                                                                                                                    14 km

Pod Buchlovem – Kaple Sv. Barbory – Čertovo sedlo – Pod Břesteckou skálou – Břestecká skála – Pod Břesteckou skálou – Pod Barborkou – Skály pod Barborkou – Buchlovice - Smraďavka                      

 

 

27.03.2011 19:49:18
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one