Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Pamír - Pik Lenin 7134 m - srpen 2009 - 2. část

Pamír - Pik Lenin 7134 m - srpen 2009 - 2. část  - obrázek

Pamír - Pik Lenin 7134 m - srpen 2009 - 2. část - obrázek

Pokus o výstup na pamírskou sedmitisícovku Pik Lenin 7134 m a úspěšný výstup na Pik Razdělnoj 6215 m

2. část: BC - C1 + aklimatizační výstup do 5000 m

Přesun do C1

Ráno máme plné ruce práce. Musíme se připravit na přesun do C1. Třídíme věci, balíme, rozdělujeme je do pytlů, abychom vzápětí vybalili a znovu třídili a rozdělovali, aby pytle vážily přibližně stejně. To už ale přichází koňáci. Pod paží si nesou váhu a začíná vážení a dohodování se o ceně. Nakonec se nám podaří usmlouvat docela dobrou cenu – platíme jeden dolar za kilogram. Konečně se věci naloží na koně a o půl desáté se můžeme vydat na čtrnáctikilometrový pochod do C1.

 

Fotogalerie 2. část:

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Pamir%2C_Pik_Lenina_-_2._cast_-_srpen_2009/

 

Spoustu věcí (asi 70 kilogramů) nám nesou koně, ale ani my nejdeme úplně nalehko. Neseme si 40 litrový batoh narvaný svačinkou a dalšími věcmi. Markéta vyráží dřív než Zdeněk a pomalu se přesouvá přes Lukovaju Polanu do sedla Putěšetvenikov. Zhruba v polovině Polany ji předchází dva koně. Navrhují, že ji do C1 odvezou. Markéta odmítá. Koňáci jsou ale neodbytní a když klesnou z původních 50 euro na 25 dolarů, začíná jejich nabídku zvažovat. Při rozhodování si vzpomeneme na slova jednoho našeho známého horolezce: „Hlavně nebuďte blbí a do C1 se nechte odvézt na koni. Ušetříte spoustu sil pro výstup na Lenina.“ To už Markétu dochází Zdenda a i on je pro, ať Markéta jede. Nakonec se dohodneme, nasedá na koně a pohodlně se veze do C1, kam doráží ještě před polednem.

Markéta je v C1 první, takže čeká, než koňáci dovezou věci. Čas tráví posedáváním na batohu, pozorováním výstupové trasy a vybíráním místa, kde si postavíme stany. Podaří se jí najít docela solidní závětří.

Brzy přijíždí první koně s nákladem. Markéta se dopočítá se všech batohů a pytlů a pak už nemešká a pustí se do srovnávání plošin. Jde to těžce, protože pod zhruba pěticentimetrovým nánosem suti je už led. Jakžtakž se jí podaří udělat rovné místo a stihá to ještě před první sněhovou přeháňkou. Honem postaví stan, nahází do něj věci a čeká, než Zdenda dorazí.

Hned poté, co se Zdenda v C1 objeví, dáme se do vaření jídla. Docela nám zatím vyhládlo. Pak už jen lelkujeme a zvykáme si na výšku.

Kolem třetí hodiny se zatahuje a brzy poté začíná sněžit. Trošku nám změna počasí kazí náladu, ale již za pár dní zjišťujeme, že počasí je každý den stejné. Ráno úplně jasno, po poledni se začnou tvořit mraky a kolem třetí čtvrté hodiny pravidelně začíná sněžit. Kromě pevně se držících Markétiných střevních problémů žádné jiné patálie nemáme. Na výšku si zvykáme docela dobře. Přesto nechceme nic uspěchat, tak přesun do C2 (cca 5400 m) odkládáme o jeden den.

 

Aklimatizační výstup do 5000 metrů

Ráno je mrazivé, ale slunečné. Máme v plánu společně se sousedem z vedlejšího stanu Davidem, vystoupit jen do cca 5000 metrů a vrátit se zpět do C1. Od místa našeho tábora je to k začátku odkrytého ledovce a konci C1 tak kilometr, převýšení minimální. Jde se většinou po suti, místy jsou sněhová pole. Na konci C1 se objevují první trhliny. Jsou malé a dobře viditelné. K prvnímu většímu stoupání je to ale tak další dva kilometry víceméně po rovince. Konečně se svah začíná zvedat a začíná se nabírat výška. Nasazujeme mačky, oblékáme sedáky a navazujeme se na lano.

Navázání pomalu postupujeme vzhůru. V místě, kde se svah trochu pokládá je potřeba překonat na několika místech obrovské trhliny, které jsou zajištěny fixními lany. Další postup směrem vzhůru je bezproblémový, i když velmi pomalý. Po čtyřech hodinách od okamžiku, kdy jsme od stanů vyrazili, hlásí hodinky nadmořskou výšku pět tisíc. S úlevou si sedáme do sněhu  a odpočíváme. Pod námi se plazí obrovský Leninův ledovec, „pár set“ metrů nad námi je vrchol Piku Lenina“ a je to nezapomenutelná podívaná. Naše stany v C1 jsou miniaturní barevné tečky uprostřed šedé suti. Máme také možnost prohlédnout si velkou část cesty do C2. Zdeněk s Davidem se rozhodují vystoupit ještě pár desítek výškových metrů. Vydávají se tedy nalehko nakonec dalšího výšvihu. Markéta odpočívá, doplňuje tekutiny  a čeká, než se kluci vrátí.  Po návratu také chvíli spočinou a pak společně v úmorném vedru a rozbředlém sněhu sestupujeme zpět dolů.

U první jurty v táboře se zastavujeme a za odměnu si kupujeme jedno pivo. Před námi je ještě asi dvacet minut pochodu na opačnou část C1, kde jsme „ubytovaní“ my. Cestou ještě nabíráme kalnou ledovcovou vodu a zbytek dne už jen vaříme, jíme a povalujeme se.

23.09.2010 13:08:43
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one