Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Ferata Diavolo

Ferata Diavolo - obrázek

Ferata Diavolo - obrázek

Nenáročná, ale výhledově krásná ferata

Dlouhou jízdu ze švýcarských čtyřtisícových Alp si lze u města Andermatt zpestřit "vyběhnutím" ferraty Diavolo. Její náročnost sice není nijak velká, zato velkolepé pohledy dolů do údolí Schöllenen rozhodně stojí za to. S každým nastoupaným metrem si člověk dopřává stále krásnější výhled na vinoucí se silničku a říčku na dně údolí. Ani s nástupem si není třeba dělat těžkou hlavu. Stačí přeběhnout rušnou silnici a u památníku ruského generála Suvorovova si rovnou cvaknout karabinu do ocelového lana. Z parkoviště to tak k nástupu je jen pár desítek metrů.

Fotogalerie:

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Ferata_Diavolo_-_Svycarsko_zari_2006/

Parkujeme kousek za Andermattem před mostem Teufelsbrücke. Rovnou na parkovišti se oblékáme do sedáků, do batohu naházíme mikinu, vodu a nějaký ten oplatek a vydáváme se vzhůru. Cesta vede napřed po skalnatých plotnách. Čistě skalní terén později přechází spíše v travnaté lávky, které se střídají s kratšími či delšími skalními stupni posetými kramlemi a skobami. Na mnoha místech není potřeba se ani jistit. Ferrata je velmi dobře zajištěná a je na ni vidět, že patří k těm novějším. Vybudovaná byla teprve v roce 1997. Na můj vkus je tady až moc železa, ale i tak rozhodně stojí za to. Po hodině a půl lezení překonáváme poslední z dvojice žebříku, u kterého se zapisujeme do vrcholové knížky, a ocitáme se kousek pod vrcholem. Zbývá ještě překonat pár desítek metrů po normální stezce a můžeme si na lavičce s fantastickým výhledem na Bernské Alpy dát malou svačinku.

V dáli se začínají houfovat mraky, tak se ani příliš nezdržujeme a začínáme po naučném chodníku sestupovat dolů. Kromě mnoha informačních tabulí o místní floře nás zaujala ještě soustava kovových a dřevěných protilavinových opatření. Cesta dolů do Andermattu netrvá déle než hodinu a k autu nám zbývá opravdu už jen kousek. Dalo by se jít po silnici, ale mnohem zajímavější je jít po cestičce, která vede po střeše tunelu. Za ním se u auta už jen odstrojíme ze sedáků, posledním pohledem se rozloučíme s ferratou a odjíždíme směr Česko.

23.07.2010 14:08:26
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one