Hory, horolezectví, turistika, skialpinismus, rybaření a příroda
Mnoho fotografií na www.horalezhane.rajce.idnes.cz
P5310004_1.jpg
bolivia2.jpg
Толбачик-23.jpg
sibir.png
Logo Horalé z Hané - Noshaq.jpg
cordillera_blanca.jpg
PB192584.JPG
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
http://dhaulaghiri-trek-a-dhampus-peak.webnode.cz/
Muztaghata 2013

Muztaghata 2013

PA235193.jpg
PA310655b.jpg
P8030362_resize.JPG
P8170816_poutak.jpg
Cestovatelské stránky kamaráda Pavla Dušičky
Hory a skály
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Králický Sněžník a Velká Deštná na kole - srpen 2011

Králický Sněžník a Velká Deštná na kole - srpen 2011 - obrázek

Králický Sněžník a Velká Deštná na kole - srpen 2011 - obrázek

Během jednoho dne se nám podařilo vyjet na kole na Králický Sněžník a Velkou Deštnou

V pátek na večer dojíždíme ke Goworowu, kde se nám brzy daří najít pěkné místečko na spaní.  Usínáme pod oblohou pokrytou milióny hvězd. Přes noc ani nepadá rosa, takže se spí dobře a ráno ani nemusíme sušit spacáky.

Fotogalerie:

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Kralicky_Sneznik_a_Velka_Destna_na_kole_-_srpen_2011/

 

Vstáváme před šestou hodinou a po rychlé snídani a přesunu do Goworowa usedáme do sedla bicyklu v sedm hodin. Stoupáme prakticky hned z parkoviště. Prvních pět a půl kilometru vede po pěkné asfaltové silnici, zbývající část je již náročnější. Šotolinu střídají úseků plné velkých či menších šutrů. Stoupání je docela náročné, ale zvládáme to oba docela v pohodě. Asi nejhorší úsek, co se sklonu kopce týče, je kousek za odbočením žluté značky. I tento úsek vyšlápneme. Zbývající část už není tak náročná na šlapání jako na techniku jízdy. Markéta s tím má zpočátku docela problémy, ale než dojedeme na Halu pod Sniežnikem, tak se jakžtakž v takovém terénu naučí jezdit. U horské chaty dáme chvíli pauzu, posvačíme osvěžující jogurtové mléko a zbývající část k vrcholu Králického Sněžníku jdeme pěšky a tlačíme kolo. Výhledy jsou skvělé, zatím je i krásné počasí. Podle meteorologů se má ale odpoledne kazit.

Sjezd dolů po stejné trase proběhne bez problémů. U auta jsme před půl dvanáctou, dobalíme kola na dva dny a v pravé poledne odjíždíme směr Miedzylesie. Cesta je zpočátku v pohodě, ale před námi je tří a půl kilometrové stoupání přes Kamienczyk na hraniční přechod u Mladkova. Slunce řádně peče, pot s nás teče proudem. Docela nám stoupání dá zabrat. S velkou úlevou si oddechneme, když jsme nahoře. Zbytek dnešního dne povede už jen Českem. Nejprve sjedeme do Českých Petrovic, a protože máme hlad jako vlk, tak si na zahrádce jedné restaurace dáváme oběd. Při obědě ale zjišťujeme, že Markéta trasu špatně naplánovala. Musíme najít jiný plán a tajně doufáme, že na Velkou Deštnou ještě dneska dojedeme. Zdenda vymýšlí, že nejlepší bude pokračovat k Zemské bráně a pak jet dál proti proudu Divoké Orlice až na Šerlich. U Zemské brány si děláme krátkou zastávku. Je tu strašně moc lidí – koupáčů. Pak už jedeme do Bratrušovic v Orlických horách a příjemnou cestou přes Neratov do Orlického Záhoří a Kunštátu, kde si dáváme před závěrečným stoupáním větší pauzu. Počasí se začíná docela rychle kazit. Hřeben Orlických hor je v černých mracích. Doufáme, že se nám podaří nahoru vyjet. Dojedeme tedy k chatě Bedřichovka, odkud začíná pět a půl kilometrové stoupání na Šerlich. Po dvou kilometrech se dostáváme do mlhy, silný vítr nám občas dává taky řádně zabrat. Na Šerlichu je hrozné počasí, tak vyjíždíme ještě kilometr k Masarykově chatě, kde si dáme teplý čaj a pivo a trochu se ohřejeme. Počasí se nelepší, spíše naopak. Zdenda požádá vedoucího chaty, jestli by se nemohl podívat na radar a vrací se s ne moc potěšující zprávou. To nejhorší teprve přijde.

Oblečeme na sebe teplé oblečení, nasadíme pláštěnky, sjedeme zpět do sedla a začneme tři kilometry stoupat k vrcholu Deštné. Na vrcholu děláme rychle jen vrcholové fotky a přitom dvakrát zahřmí. Na spaní pod širákem to bohužel nevypadá, naštěstí je tu přístřešek horské služby, kde se dá v případě nepříznivého počasí přečkat. Brzy poté, co zalezeme do přístřešku, začne venku zuřit bouřka.

 

Ráno sice neprší, ale mlha je řádná a teploměr ukazuje kolem šesti stupňů. Před sedmou začínáme sjíždět dolů až do Orlického Záhoří, kde použijeme hraniční přechod do Mostowic a zpět k autu pojedeme opět po břehu Divoké Orlice, ale tentokrát polskou stranou. Cesta je vedena moc krásnou přírodou.  Projedeme Rudawu, vystoupáme pod vrchol Jedlika. Pak už nás čeká poměrně dlouhý sjezd přes Gniewoszow, kterým jenom profrčíme, do Dlugopole Gorne. Zbývajících pár kilometrů přes Roztoki a Gajnik je už více méně po rovině. Po jednačtyřiceti kilometrech o tři čtvrtě na deset jsme zpátky v Goworowě u auta.

Trasa:

Sobota: Goworow – Hala pod Sniežnikem – Králický Sněžník – Hala pod Sniežnikem – Goworow -  Miedzylesie – Kamienczyk – České Petrovice – Čihák – Zemská brána – Bartošovice v Orlických horách – Neratov – Orlické Záhoří – Kunštát – Šerlich – Masarykova chata – Šerlich – Velká Deštná - 82.5 km

Neděle: Velká Deštná – Šerlich – Orlické Záhoří – Mostowice – Rudawa – Gniewoszow - Dlugopole Gorne - Roztoki - Gajnik -Goworow - 41 km

28.08.2011 20:21:35
horalezhane
hanak.marketa@centrum.cz
Kontakt: horalezhane@centrum.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one